IV SZKOLNY KONKURS SUDOKU

SUDOKU – DOSKONAŁA GIMNASTYKA DLA UMYSŁU
HISTORIA SUDOKU

Początki sudoku sięgają „łacińskich kwadratów”  Eulera z 1780 roku. Łamigłówka została wydana po raz pierwszy w latach 70 – tych ubiegłego wieku pod nazwą „Miejsce liczby” w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat 80- tych pojawiła się w japońskim czasopiśmie pod nazwą sudoku.
Łamigłówka sudoku zdobyła ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, gdy po raz pierwszy pojawiła się w gazecie The Times w listopadzie 2004 roku. Sudoku zyskuje coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie.

JAK TO WYGLĄDA?
Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy.

JAK W TO GRAC?
Zgadywanie nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie sudoku, a czasem wręcz poprowadzi na manowce. Podstawowym sposobem rozwiązania jest logiczne myślenie.

Żeby zacząć przyjrzyj się wszystkim kwadratom i zobacz, które kratki są puste, równocześnie sprawdź kolumnę i wiersz tej kratki w poszukiwaniu brakującej cyfry. Zaznaczaj możliwe cyfry ołówkiem, potem je zweryfikujesz. Zadawaj sobie pytania: jeśli w tym kwadracie jest już dana cyfra to czy może się znaleźć gdzieś indziej w tym samym wierszu czy kolumnie?, jeśli w danym wierszu czy kolumnie jest już dana cyfra to czy może się znaleźć w tej kratce? Rozwiąż najbardziej oczywiste cyfry.

Cele konkursu:

Konkurs ma na celu:

• popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej,
  • rozwijanie logicznego myślenia,
  • przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.

Zadowolenie z osiągniętego sukcesu, jakim jest samodzielne rozwiązanie łamigłówki, może zachęcić uczniów do ćwiczenia i poszukiwania rozwiązań innych problemów logicznych, matematycznych czy technicznych, pozwoli uwierzyć we własne możliwości.

Regulamin:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – VIII.
  2. Zgłoszenia do konkursu należy dokonać do 7 GRUDNIA 2022 r. do p. Strug lub swojego nauczyciela matematyki.
  3. Konkurs odbędzie się we wtorek 13 grudnia 2022 r. w stołówce szkolnej o godzinie 8:20.
  4. Uczestnicy rozwiązują samodzielnie otrzymane diagramy Sudoku w wyznaczonym przez organizatora czasie (liczyć się będzie poprawne rozwiązania oraz czas rozwiązania). Diagramy będą punktowane – łatwe – 1 pkt, średnie – 2 pkt za poprawne wpisanie każdej brakującej cyfry. W przypadku kiedy dwóch lub więcej uczestników zakończy pracę w tym samym czasie lub z taką samą liczbą punktów o wygranej zadecyduje dogrywka – rozwiązanie łatwego Sudoku w najkrótszym czasie.
  5. Należy stosować się do wszystkich uwag i poleceń organizatora.
  6. Uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się (przed konkursem) z regulaminem konkursu.
  7. Za niestosowne zachowania, tzn. niesamodzielne rozwiązywanie, przeszkadzanie innym lub inne zachowania budzące zastrzeżenia organizatorów, uczestnik może zostać wykluczony z konkursu.
  8. Uczestnik sygnalizuje zakończenie pracy poprzez podniesienie ręki.
  9. Jeżeli wszyscy uczestnicy uzupełnią diagram przed końcem wyznaczonego czasu, konkurs dobiega końca.
  10. Uczniowie wypełniają diagram Sudoku długopisem niezmazywalnym, pola nieczytelnie wypełnione będą uznane jako błąd.
  11. Po sprawdzeniu plansz i zliczeniu punktów Komisja wywiesi wyniki na tablicy konkursów.