ERASMUS+”ECO-FRIENDLY ROBOTICS FOR THE FUTURE GREEN WORLD” – WIZYTA W POLSCE

W dniach od 6 do 10 grudnia 2021 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole partnerów projektu „Eco-friendly robotics for a future green world”. Wizytę rozpoczęliśmy od przedstawienia systemu nauczania w Polsce, co zaowocowało dyskusją na temat podobieństw i różnic w szkolnictwie Turcji, Grecji, Estonii, Portugalii i Łotwy. Następnie nasza nauczycielka przedszkola zaprezentowała projekt „Kodownie w przedszkolu”. Po jej wystąpieniu odbyły się warsztaty kodowania dla nauczycieli i uczniów szkół partnerskich. Po krótkiej przerwie oprowadziliśmy gości po naszym obiekcie, pokazując, jak funkcjonuje nasza szkoła na co dzień. Potem uczniowie różnych szkół zaprezentowali multimedialne projekty pt. „Niebieskie Niebo”, poruszając problem zanieczyszczenia powietrza. Dzień zakończył się jarmarkiem, na którym zaprezentowane zostały tradycyjne przysmaki z różnych regionów.

We wtorek uczestnicy zagłębili się w świat robotyki. Warsztaty podzielone były na trzy etapy: budowanie modelu robota, programowanie oraz zawody w piłce nożnej rozgrywanej przez te roboty.

W środę odwiedziliśmy stację pomiaru jakości powietrza przy ul. Rejtana w Rzeszowie. Eksperci z Inspektoratu Ochrony Środowiska przedstawili metody pomiarów. Później uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, gdzie mogli podziwiać wystawę prezentującą stroje ludowe oraz inne eksponaty etnograficzne.

Czwartkowy dzień upłynął pod znakiem wycieczki do Bochni, gdzie nasi goście zwiedzili miejscową kopalnię soli. Wszechobecna magia solnych korytarzy, opowieści o historii kopalni czy zwiedzanie kaplicy św. Kingi z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Piątek to kolejne warsztaty – tym razem z dronami DJI Tello Edu. Uczestnicy nauczyli się sterować dronami i wykonywać precyzyjne loty. Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów uczestnikom projektu.