ERASMUS+ WIZYTA W KURESSAARE – ESTONIA

Erasmus + projekt „Eco-friendly robotics for a future green world” doczekał się swojej kontynuacji po przerwie spowodowanej pandemią…. Grupa uczniów i nauczyciele naszej szkoły odbyła kolejną mobilność, tym razem do Estonii, na wyspę Sarema do Nooruse Kool w Kuressaare. Jak miło było znów spotkać się, porozmawiać!

W pierwszym dniu pobytu zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy system jej pracy. W drugiej części spotkania uczniowie z każdego państwa przedstawili prezentacje zatytułowane „Green Roads” nt głównych problemów ekologicznych na drogach w krajach, z których pochodzą i pomysły na ich rozwiązanie. Wieczorem odbył się międzynarodowy jarmark, na który każde państwo przygotowało poczęstunek, składający się z tradycyjnych produktów żywnościowych każdego z krajów. Na koniec uczniowie zintegrowali się, tańcząc i bawiąc się do upadłego!

W drugim dniu pobytu odbyliśmy wycieczkę do muzeum Vikingów w zamku w Kuressaare, poznając historię i legendy związane z wyspą. Świetną zabawę i konkurs na świeżym powietrzu zorganizowano dla nas w skansenie „Mihkli farm”. Rozpoznawaliśmy rodzaje: drzew, ziół, tradycyjnych estońskich strojów, jak również wykazaliśmy się umiejętnością pracy w polu przy grabieniu siana i zbieraniu kartofli.

Kolejny dzień to upragnione warsztaty z robotyki! Bardzo pracowity dzień dla każdej z grup. Uczniowie mieli do wykonania 6 zadań, które zakończyły się konkursem! Prawdziwe wyzwanie!

Następny dzień, czwartek, rozpoczął się kolejnymi warsztatami. W grupach międzynarodowych, uczniowie przygotowywali prezentacje na temat problemów związanych z tematem „Green Roads”, znaleźli na nie rozwiązanie i przedstawili innym grupom. Po lunchu, zorganizowano dla nas wycieczkę do firmy Ouman, która zajmuje się produkcją systemów elektronicznych.

Piątek, ostatni dzień pobytu – wycieczka do Tallinna – stolicy Estonii. Wspólny, długi spacer po przepięknym mieście zakończył się wizytą w centrum rozrywki w Proto Tehas. Tutaj, po krótkim wykładzie o balonach, historii ich konstruowania, budowaliśmy w grupach swój. Po zajęciach praktycznych korzystaliśmy z atrakcji znajdujących się w parku tematycznym. Prawdziwa magia!Wirtualny rzeczywisty świat! Mogliśmy eksplorować dno oceanu, wwiercić się w serce planety, ścigać się autonomicznym samochodem!

Po lunchu nadszedł czas pożegnania, wymiany adresów mailowych do korespondencji. Każdy z nas zabrał ze sobą mnóstwo wspaniałych doświadczeń i wspomnień!

« z 2 »