WIZYTA W TALLINIE/ESTONIA – ERASMUS+ PROJEKT „THE CODE OF FUTURE”

Rozpoczęliśmy kolejny Projekt Erasmus Plus „Code of Future”. Naszymi partnerami są grupy uczniów i nauczycieli z: Estonii, Turcji, Hiszpanii, Portugali oraz Macedonii. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas siódmych w międzynarodowym spotkaniu w Tallinie.

W pierwszym dniu pobytu zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy system jej pracy. W drugiej części spotkania uczniowie z każdego państwa przedstawili prezentacje o swoim kraju, rodzinnym mieście, jak i szkole, w której się uczą na co dzień. Mieliśmy też okazję zwiedzić główny port pasażerski Tallinna – Vanasadam oraz podziwiać XVIII-wieczny park Kadriorg, jego japońskie ogrody otoczone starymi, drewnianymi domami z ozdobnymi drzwiami.

Kolejny dzień to upragnione warsztaty z robotyki „LEGO SPIKE PRIME”. Uczniowie zostali podzielenia na międzynarodowe grupy, a każda z nich miała za zadanie zbudować robota,                     a następnie zaprogramować go.

Atrakcją dnia trzeciego dla wszystkich uczestników projektu był wspólny, długi spacer po przepięknym, urokliwym starym mieście Old Town Tallin, a także wizyta w The PROTO Invention Factory. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w których zadaniem było zbudowanie modelu balonu. Praca naszych podopiecznych oczywiście zakończyła się sukcesem. Wszyscy też mieli okazję przenieść się w wirtualny świat dzięki technologii VR.

Następnego dnia pobytu grupy uczniów zaprezentowały wykonane przez siebie roboty, wyjaśniając działanie programu. A także kolejnym niespodziewanym wyzwaniem było wcielenie się w rolę nauczycieli. Ich zadaniem było nauczyć swoich opiekunów programowania robota tak, aby pokonał wyznaczoną trasę.

Ostatniego dnia pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć w międzynarodowych zawodach                          z robotyki oraz oglądać wystawę organizowaną podczas International ROBOTEX 2021                        w Tallinie.

Zakończeniem Międzynarodowego Projektu Erasmus Plus „Code of Future” w Tallinie było wręczenie certyfikatów oraz uroczysta wspólna kolacja.