ERASMUS+ – WIZYTA W TURCJI

W dniach 3 -7 lutego 2020 grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły odbyła wizytę do Turcji w ramach projektu Erasmus + ‘Eco – friendly robotics for a future perfect world’.

Dzień 1 wizyty rozpoczął się powitaniem dyrektora tureckiej szkoły. Uczniowie z krajów partnerskich prezentowali swoje szkoły, miasta i kraje. Następnie, w ramach integracji, odbyły się gry i zabawy w celu ‘przełamania lodów’. Po południu zwiedziliśmy miasto Sardes i świątynię Artemidy oraz Kusunlu Hot Spring Park. Pod koniec dnia, uczniowie mieli możliwość korzystania z wód termalnych i spa. Wieczorem grali w tenisa stołowego, kręgle i dzięki wspólnie spędzonemu czasowi wspaniale się zintegrowali.

Dzień 2 rozpoczęliśmy w tureckiej szkole w Salihli. Tutejsi uczniowie przywitali nas tradycyjnym tańcem. Po zwiedzeniu szkoły, rozpoczęliśmy zajęcia w międzynarodowych grupach. Warsztat 1 – programowanie robotów Mbot. Warsztat 2 – programowanie Arduino Uno w środowisku mBlock. Na zakończenie warsztatów konkurs z udziałem robotów typu mBot – jazda na czas. W przerwie pomiędzy zajęciami pojechaliśmy do centrum miasta Salihli na lunch. O godz. 20.00 w hotelu, w którym mieszkaliśmy, odbył się wieczorek kulturalny, podczas którego częstowaliśmy się tradycyjnymi daniami, przekąskami, słodyczami typowymi dla każdego państwa – uczestnika projektu, i…….oczywiście, nie zabrakło muzyki i wspólnych tańców!

Dzień 3 – zwiedziliśmy kilka unikatowych miejsc w regionie. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Selcuk, gdzie znajduje się Dom Marii Dziewicy (dom, w którym Maria spędziła ostatnie lata swojego życia). Potem udaliśmy się do starożytnego miasta Efez. Lunch – tradycyjny turecki kebab! Po obiedzie zwiedziliśmy wioskę Sirince-była ona kiedyś ważnym źródłem wody dla miasta Efez, teraz jest ośrodkiem agrokulturalnym i słynie z produkcji oliwy, wina i uprawy owoców.

Dzień 4 – Warsztaty ciąg dalszy. Programowanie robotów. Uczniowie, bardzo zaangażowani i zmotywowani prezentowali swoje prace. Ostatnim zadaniem tego dnia w szkole były interesujące zajęcia artystyczne. Uczniowie i nauczyciele tworzyli swoje własne roboty z gliny!

Dzień 5 – ostatni dzień wizyty – zwiedzanie Pamukkale (białe wapienne tarasy z basenami wody termalnej), świętego miasta Hierapolis z basenem Kleopatry!

Sobota, czas na pożegnanie…. Jak zawsze towarzyszyło mu wzruszenie, uściski, ostatnie zdjęcia, szybkie wymiany telefonów i adresów mailowych oraz obietnice, że ‘na pewno będziemy w kontakcie’. Żegnamy Turcję, do zobaczenia w Estonii!!!