ERASMUS+ WIZYTA W ISLANDZKIEJ SZKOLE

Islandia – kraj przyjaznych ludzi.
W dniach  od 23 do 28 września 2019 roku pani dyrektor Dorota Nowak-Maluchnik wraz z nauczycielami Mariuszem Wróblewskim i Joanna Rączy uczestniczyli w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli  w  Álftanesskóli  w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Reading, Teaching for Social and Educational Inclussion”  . Przez tydzień mieliśmy okazję obserwować, jak pracuje islandzka szkoła.
Pierwszy dzień już był niebywałym doświadczeniem. W autobusie z lotniska do hotelu kierowca – przemiły Polak, w kawiarni kelnerka – uśmiechnięta Polka, a w szkole dwie pracownice – asystentki nauczycieli z Polski, które mówią, że w pracy czują się jak w dużej rodzinie.
Od pierwszej chwili zadziwiły nas niesłychane przyjazne relacje między nauczycielami, uczniami i rodzicami, którzy w 100% ufają nauczycielom i chętnie współpracują.
Islandczycy w testach wiedzy PISA nie maja tak dobrych wyników jak Polacy, ale jeśli chodzi o wzajemne relacje miedzy uczniami, możemy pozazdrościć!. Uczniowie klasy 8, 9 i 10 opiekują się z przyjemnością maluchami z klas 1, 2 czy 4. Razem spacerują grają w piłkę, jeżdżą na rowerach. Starsi uczniowie są asystentami nauczyciela wychowania fizycznego zajęciach z maluchami i robią to z przyjemnością. Szkoły realizują norweski program integracji uczniów na przerwach międzylekcyjnych. Tu liderzy z poszczególnych klas dbają o to by nikt nie stał samotnie na przerwie. Taka edukacja przekłada się na dorosłe życie Islandczyków. Prezydent kraju   Guðni Th. Jóhannesson, który wspiera wspiera współpracę międzynarodową szkół z radością przyjmuje w Pałacu Prezydenckim grupę nauczycieli z Polski, Hiszpanii, Turcji i Rumunii, żartuje, a obdarowany albumem o Rzeszowie i materiałami promocyjnymi naszej SP 27 pięknie mówi „Dziękuje” po Polsku!!!.
Nauczyciele mając wsparcie Ministerstwa Edukacji opiniują podręczniki i maja realny wpływ na polityke oświatowa państwa.
Co jednak najbardziej zadziwia?
Ogólny optymizm, radość oraz metody pracy, które sprawiają, że szkoła przestaje być tylko instytucją astaje się miejscem, gdzie nie tylko się uczą ale też świetnie bawią.

« z 2 »