ERASMUS PLUS – WIZYTA W SŁOWENII

W dniach od 25 lutego do 1 marca 2019 9 uczniów naszej szkoły wzięło udział w pierwszych warsztatach robotyki w ramach projektu międzynarodowego „STEM through robotics”. Warsztaty odbywały się w goszczącej szkole słoweńskiej w mieście Ptuj. Wraz z uczniami kooperujących szkół ze Słowenii, Finlandii i Turcji, nasi uczniowie budowali i programowali roboty. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w każdej byli uczniowie z innych krajów. Główny koordynator projektu, nauczycielka informatyki z Finlandii, przygotowała zadania dla każdej grupy, zbudowanie robota, zaprogramowanie go. Robot miał wykonać określone zadania. Nie było to łatwe ponieważ trzeba było kilkakrotnie zmieniać konstrukcję i program robota. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę, a potem z dumą prezentowali swoje osiągnięcia w turnieju robotów, który był zarówno podsumowaniem warsztatów.

Podczas pobytu w Ptuj, koordynator szkoły słoweńskiej zorganizował wycieczkę do Uniwersytetu Technologii. Wysłuchaliśmy tam bardzo ciekawego wykładu na temat robotyki, gdzie, kiedy i jakie były jej początki. Mogliśmy również podziwiać roboty zbudowane przez studentów uczelni i ich pracę.

Bardzo ciekawym wydarzeniem była również wizyta w fabryce aluminium. Mieliśmy okazję posłuchać historii powstania, rozwoju, i zaobserwować pracę robotów, maszyn.

Termin naszej wizyty przypadł na święto ludowe ‘kurentowanie’, czyli powitanie wiosny. Dorośli i dzieci, w futrzanych kostiumach przypominających futro owiec, przepasanymi łańcuchami z wiszącymi krowimi dzwonkami, podskakując i tańcząc na ulicach, bardzo głośnymi dźwiękami przeganiali zimę.

Niestety pożegnania nadszedł czas……. Koordynator i nauczyciele szkoły w Ptuj, pożegnali nas w przemiły sposób. Każdy uczestnik otrzymał upominek w formie ręcznie wykonanego Kurenta. 

« 1 z 2 »

 

Print Friendly, PDF & Email