Z WIZYTĄ U MARII KONOPNICKIEJ I IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

29 maja uczniowie klas 3a i 3f wyruszyli na wycieczkę do Żarnowca i Bóbrki.

W Żarnowcu, w zabytkowym dworku z XVIII wieku, gdzie mieści się Muzeum Marii Konopnickiej, uczniowie mogli podziwiać kolekcję darów jubileuszowych ofiarowanych Konopnickiej, pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu w nich poetki, a także pokój, pracownię i kuchnię.   Obejrzeli też wystawę prezentującą pamiątki związane z twórczością pisarki, jak też poznali wiele ciekawych faktów z życia M. Konopnickiej.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego    im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Pan przewodnik ciekawie opowiadał dzieciom o historii przemysłu naftowego oraz o wielkim Polaku, który przyczynił się do rozwoju tego przemysłu – Ignacym Łukasiewiczu.

Uczniowie oglądali kopanki solne „Franek” z 1860 roku i „Janina” z 1878 roku, które nadal produkują olej skalny. Wszyscy z niedowierzaniem patrzyli na bardzo wysokie wieże wiertnicze oraz na ,,źródełko” ropy, które bulgotało jak gotująca się smoła.

Duże zainteresowanie wzbudził ,,Dom Łukasiewicza”. Uczniowie zwiedzili dawną aptekę, laboratorium i dworski salonik. Ciekawe hologramy przedstawiające pracę aptekarza czy ślusarzy wzbudziły żywe zainteresowanie. Dzieci miały okazję podziwiać też kolekcje lamp naftowych.

W drodze powrotnej do Rzeszowa odwiedzili ruiny zamku „Kamieniec” w Odrzykoniu oraz Rezerwat „Prządki”

Wspaniała, słoneczna pogoda i dobry humor towarzyszyły wszystkim uczestnikom wycieczki. Wrażenia z wycieczki dzieci na długo zachowają w pamięci.

« z 2 »